ForumForum  PortaliPortali  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Paqja në Lindjen e Afërme është e domosdoshme

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BLaZzeR
Admin
Admin
avatar

Leo Numri i postimeve : 649
Pikët : 1861
Join date : 18/05/2009
Age : 25
Location : n'Pc

MesazhTitulli: Paqja në Lindjen e Afërme është e domosdoshme   Fri Jun 05, 2009 9:08 pm

Pas fjalimit të tij të Kajros, të ndjekur me vëmendje në mbarë botën, kancelarja Angela Merkel i ka premtuar presidentit amerikan Barack Obama mbështetje në gjetjen e një zgjidhjeje për paqe në Lindjen e Afërme.Zgjidhja me dy shtete për Izraelin dhe për palestinezët është e domosdoshme, tha kancelarja pas një takimi me Obamën në Dresden. Vetë presidenti amerikan theksoi rolin e Republikës Federale si aleate.

Në Lindjen e Afërme duhet punuar për shmangien me çdo kusht të garës së armatimit bërthamor, tha Obama duke pasur parasysh gjendjen në Iran.

Presidenti amerikan mbërriti për një vizitë të shkurtër në Gjermani duke ardhur nga Kajroja. Në kryeqytetin egjiptian Obama u përpoq të zgjonte interesim për një fillim të ri të marrëdhënieve të Perëndimit me botën islame.

Pasdite Obama do të vizitojë përkujtimoren e kampit të përqendrimit Buchenwald.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-juaj.forum.st
 
Paqja në Lindjen e Afërme është e domosdoshme
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Te rejat e fundit :: Lajme-
Kërce tek: