ForumForum  PortaliPortali  PytësoriPytësori  KërkoKërko  Lista AnëtarëveLista Anëtarëve  Grupet e AnëtarëveGrupet e Anëtarëve  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

Share | 
 

 Fillon në Durrës stërvitja “Adrion Liveks ‘09”

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BLaZzeR
Admin
Admin
avatar

Leo Numri i postimeve : 649
Pikët : 1861
Join date : 18/05/2009
Age : 25
Location : n'Pc

MesazhTitulli: Fillon në Durrës stërvitja “Adrion Liveks ‘09”   Mon Jun 08, 2009 1:16 pm

Në qytetin e Durrësit po zhvillohet stërvitja “Adrion Liveks '09” me pjesëmarrjen e mijëra ushtarakëve nga Shqipëria, Kroaci, Sllovenia, Mali i Zi, Italia dhe Greqia.Stërvitja është një operacion i përbashkët detar që ndërmerret për të përgatitur forcat detare në raste krizash apo situata të tjera ndërkufitare.

Ky është viti i parë që një stërvitje me përmasa kaq të mëdha zhvillohet dhe drejtohet nga Shqipëria. Në vitin 2006 Adrion është zhvillaur në Itali, në 07 në Greqi, në 08, në Malin e Zi.

Në fjalën hapëse shefi Shtabit të Forcave Detare, Roland Nastro, tha se "synimi ynë është të arrijmë standardet e NATO-s, si vend anëtarë i saj. Demonstrimi i parë po kryhet në anijen luftarake 'Iliria' dhe ka të bëjë me masat kundër zjarrit në anije.

Janë me dhjetëra anije luftarake të të gjithë shteteve pjesëmarrëse që sot kanë zbarkuar në portin e Durrësit, ndërsa nesër nisen për ne Vlorë ku vijon stërvitja detare deri të enjten.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://ardhmeria-juaj.forum.st
 
Fillon në Durrës stërvitja “Adrion Liveks ‘09”
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Te rejat e fundit :: Lajme-
Kërce tek: