Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BLaZzeR
Admin
Admin
BLaZzeR


Leo Numri i postimeve : 649
Pikët : 1861
Join date : 18/05/2009
Age : 30
Location : n'Pc

Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan Empty
MesazhTitulli: Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan   Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan EmptyTue May 26, 2009 1:11 pm

Vizita e nënpresidentit amerikan Joe Biden në Sarajevë, Beograd dhe Prishtinë, është një sinjal se SHBA-të sërish dhe më me intensitet do të angazhohen në Ballkan, thotë Steven Meyer, ekspert për Ballkanin dhe profesor i shkencave politike në Universitetin Kombëtar të Mbrojtjes.
Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan F.0526111100534_m
Sipas tij, kjo ka të bëjë edhe me faktin se në administratën e Obamës janë angazhuar një numër bashkëpunëtorësh të politikës së jashtme të ish-presidentit Bill Clinton, të cilët mendojnë se nuk i kanë kryer punët në Ballkan.

Meyer gjithashtu thotë se me vendimin për riangazhimin në Ballkan hapet mundësia e emërimit të një dërguari për këtë rajon, gjë që e mbështet Kongresi, ndonëse kjo ide ende nuk ka një mbështetje të plotë të të gjitha vendeve të Ballkanit.

"Në këtë mënyrë sërish do të forcohej influenca direkte dhe më agresive e Washingtonit, siç është rasti me të dërguarin e posaçëm për Lindjen e Mesme, Afganistanin, dhe Pakistanin. Mirëpo riangazhimi i SHBA-ve në Ballkan mund të minonte rolin dhe përpjekjet e BE-së në rajon, që e kundërshton shefi i politikës së jashtme të BE-së Javier Solana", tha Meyer për "Zërin e Amerikës".
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://ardhmeria-juaj.forum.st
 
Vizita e Bidenit, sinjal i angazhimit amerikan në Ballkan
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Arsenali afër angazhimit të Mesut Ozil
» Thaçi: Kosova vendi më i sigurt në Ballkan
» Po ndryshon qëndrimi amerikan ndaj Iranit?
» A përbën rizgjedhja e zotit Këler ndonjë sinjal për zgjedhjet parlamentare në Gjermani?

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Te rejat e fundit :: Lajme-
Kërce tek: