Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumForum  PortaliPortali  Latest imagesLatest images  KërkoKërko  RegjistrohuRegjistrohu  identifikimi  

 

 Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri

Shko poshtë 
AutoriMesazh
BLaZzeR
Admin
Admin
BLaZzeR


Leo Numri i postimeve : 649
Pikët : 1861
Join date : 18/05/2009
Age : 30
Location : n'Pc

Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri Empty
MesazhTitulli: Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri   Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri EmptyTue May 26, 2009 8:40 pm

Dy kampet në veri të Mitrovicës, në të cilat jeton komuniteti rom, është parë e nevojshme të mbyllen sa më shpejt. Në konferencën “Avancimi i pozitës së romëve, ashkalinjve dhe egjiptianëve -domosdoshmëri për shoqërinë kosovare”, organizuar nga Klubi për Politikë të Jashtme, është thënë se edhe buxheti për integrimin e këtyre pakicave duhet të rritet.
Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri F.0526174453850_m
Shaip Muja ka thënë se qeveria ka krijuar mekanizma konkretë për zgjidhjen e këtij problemi dhe, sipas tij, tash është koha e fundit kur duhet të mbyllen kampet në veri të Mitrovicës. Ai ka thënë se ekzekutivi ka bërë një plan dhe brenda 4 ose 5 muajsh këto dy kampe do të mbyllen.

Luan Shlllaku nga fondacioni Soros ka thënë se miratimi i strategjisë të qeverisë së Kosovës për këto komunitete është një projekt i mirë, por sipas tij, duhet të bëhet më shumë që dy kampet në veri të mbyllen sa më shpejt.

Ndërsa drejtori i Roma Iniciative, Bernard Rorke, ka thënë se gjatë viteve të kaluara ka pasur përparime, por duhet ende të bëhet më shumë për integrimin e këtyre komuniteteve.

Ndërsa Veton Surroi, kryetar i Bordit të këtij klubi, ka përmendur faktin se Kosova ka përparësi se ka pakon e minoritareve. Ndërsa, sipas tij, helmimi i romëve nuk është vetëm shkelje e të drejtave të njeriut, por është edhe keqësues i pozitës ndërkombëtare të Kosovës. Kosova duhet të aplikojë sa më parë për t’u bërë anëtare e dekadës së romëve, ka thënë Surroi.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
https://ardhmeria-juaj.forum.st
 
Kërkohet mbyllja e kampeve rome në veri
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Rreth 500 serbë protestojnë kundër kontrollit doganor në veri
» Kërkohet përfshirja e ASHAK-ut në krijimin e strategjive të reja
» Kërkohet pafajësi për Karaxhiçin
» Kërkohet pafajësi për Karaxhiçin
» Kërkohet dorëheqja e Brownit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Te rejat e fundit :: Lajme-
Kërce tek: